Proficiency Exam

Download Proficiency Exam Samples

What is a Proficiency Exam?

Most departments at Ishik University provide Academic English education for two years. If students have sufficient English knowledge, they can take the Proficiency Exam to be exempt from the English Language Preparation classes. This examination has the following sections.

LISTENING (Note Taking & While Listening)

READING    

GRAMMAR

WRITING

SPEAKING

            Most sections of the exam have the multiple choice test format. The passing grade is %70. You can download a sample exam at our website: https://ishik.wordpress.com/proficiency-exam-samples/

 Note:

1. Please register for the ‘Proficiency Exam’ after examining the test sample.

2. Students who fail to pass  this exam and students who will take English Language Preparation classes will also take the ‘Placement Test’. Levels of the students will be determined according to this test.

تاقي كرنةوةى توانستى زمانى ئينطليزي

 

زانكؤي ئيشق ضةند بةشيَك بؤ خويَندنى بةرايي ( تمهيدي) زمانى ئينطليزي دةكاتةوة, قوتابيانى بةشي زمانى ئينطليزي بيويست بة خويَندنى بةرايي ناكات, بةو مةرجةى لة تاقيكردنةوةى توانستي زمانى ئينطليزي زانكؤي ئيشق دةربضيَت. ئةطةر ثيَشتر بةشداري ئةم تاقيكردنةوةى كردبيَت ئةوا جاريكى تر دةتوانيَت ضانسي خؤي تاقي بكاتةوة.

بةشيوةيةكى طشتي تاقيكردنةوةكة بريتية لة :

1-    طويَطرتن

2-    خويَندنةوة

3-    رِيَزمان

4-    نوسين

5-    طفتوطؤكردن

تاقيكردنةوةكة بريتية لة ضةند بةشيَك, ريَذةى دةرضوون %70 . وة نمونةى ئةم تاقيكردنةوةيةش دةتوانن لة مالَثةرةكةمان ببينن                                                                                          https://ishik.wordpress.com/proficiency-exam-samples/

 

تيَبينى:

1-    لة دواي بينينى نمونةى تاقيكردنةوةكة تكاية بؤ تاقيكردنةوةى توانستى تؤماري خؤتان بكةن.

2-  دةرنةضوانى ئةم تاقيكردنةوةية دةضنة قؤناغي بةرايي و (تاقي كردنةوةى ئةزمون) و لة ئةنجامي ئةم تاقيكردنةوانة ئاستت دياري دةكريَت.

3-    شيَوازي وةلام دانةوةى ثرسيارةكان بريتية لة شيَوازي هةلبذادن.

YETERLİK SINAVI

 Ishik Üniversitesinin bir çok bölümü iki  akademik yıl İngilizce Hazirlik eğitimi vermektedir. Kayıt yaptırdığınız bölümün İngilizce hazırlığından muaf olmanız mümkündür. Daha önce iyi bir düzeyde İngilizce öğrenme imkanınız olduysa  yapacağımız imtihana katılabilir ve durumunuz yeterli görüldüğü taktirde birinci sınıfa geçebilirsiniz. Yeterlik sınavı genel itibarı ile şu kısımlardan oluşmaktadır:

 LISTENING (Note Taking & While Listening)

READING    

GRAMMAR

WRITING

SPEAKING

 

            Sınavın birçok bölümü çoktan seçmeli olarak yapılmaktadır; başarı notu %70’dir. Bu sınavın bir örneği ekte sunulmuştur. Ayrıca Web sitemizde de bu sınav örneğini inceleyebilirsiniz. ( ishik.wordpress. com)

 Not:

1.Sınav örneğini inceledikten sonra lütfen ‘proficiency exam’ kaydınızı yaptırınız.

2.Bu sınava girmiş ve başarılı olamayan öğrenciler ve diğer İngilizce hazırlık görecek öğrencilere ‘Placement Test’ sınavına alınacaktır. Bu sınav sonucuna göre öğrencilerin seviyeleri belirlenecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: